Dodali jste zboží nebo službu, ale platba stále nepřichází? S největší pravděpodobností jste měli tu smůlu potkat se s neplatičem. Dle různých průzkumů faktury neplatí v ČR včas až třetina obchodníků. Poradíme vám, jak dostat své peníze. Nenechte se odradit složitým procesem.
Pojistěte se smlouvou i platbou předem
Základním principem obchodování je výměna zboží či služby za peníze. Dříve stačilo mít ústní dohodu a stvrdit obchod podáním ruky. Dnes je lepší mít vše potvrzené písemnou formou. Někteřé podnikatelé velmi rádi oddalují úhradu faktur a nezřídka se vymlouvají. Vždy si při jednání se zákazníkem nastavte mantinely, nepolevujte ve svých požadavcích. Pokud jednáte s novým zákazníkem a nemáte možnost získat případné reference, vyžádejte si platbu předem, nebo alespoň zálohu. Většinou s ní firmy nemají problém. Zbavíte se starostí s vymáháním zapomenutých plateb.
Jak na neplatiče?
Zákazníka co nejdříve zkontaktujte telefonicky, emailem, mohlo se stát, že na úhradu faktury zkrátka zapomněl a po připomenutí dojde ihned k nápravě. V případě, že nedojde ke slibovanému uhrazení faktury, zkuste s ním dohodnout úhradu dluhu co nejdříve, klidně i formou splátkového kalendáře. V případě, že je faktura po splatnosti, je vhodné dodržet níže uvedený harmonogram, jak neplatiče kontaktovat:
- 1–4 dny po splatnost – zašlete email s upozorněním, zavolejte
- více než 7 dní po odeslání emailu – pošlete písemnou upomínku poštou
- více než 7 dní po odeslání 1. upomínky – zašlete 2. upomínku, nebo předžalobní výzvu
Při zasílání písemné upomínky ji zasílejte vždy s dodejkou. Budete tak vědět, zda si dlužník dopis převzal.
Vydání platebního rozkazu
Velmi efektivním nástrojem je vydání platebního rozkazu, ke kterému potřebujete digitální podpis. Odešlete elektronický formulář obsahující fakturu a všechny informace na soud a nejpozději do 30 dní vydá soud elektronický platební rozkaz. Klient musí podat odpor či odvolání do 15 dnů.
Zapsání do registru dlužníků
V případě, že váš klient nereaguje na výzvu o úhradě dluhu, můžete vyzkoušet také různé registry dlužníků, kam je zveřejníte. Zveřejněním dlužníka dojde nezřídka k urychlenému uhrazení dluhů. Málokdo chce být spojován s neplatiči. Než krok v podobě nahlášení dlužníka uděláte, je třeba se ujistit, že dlužník skutečně nechce platit zcela vědomě.
Vymáhání pohledávky prostřednictvím agentury
Dluží-li vám podnikatel či fyzická osoba již delší dobu, můžete využít vymáhací agentury. Nejde však o nijak levnou záležitost. Některé firmy žádají úhradu nákladů předem, některé si berou provizi z vymožené částky, ale počítejte s tím, že si vezmou téměř polovinu sumy.
Exekuční vymáhání pohledávky
V případě, že dlužník nereaguje na vaše výzvy a upomínky, je řešením exekuční vymáhání pohledávky, které je však velmi zdlouhavé.
Pojištění pohledávek
Jednou z možností, jak se ochránit před ztrátami, je pojištění pohledávek. Můžete si pojistit pohledávky vůči obchodním partnerům v ČR i ve světě. V rámci pojištění za vás daná firma účinně začne vymáhat pohledávky vůči vaší firmě. Vy za tuto službu nic neplatíte. V případě potřeby vám pomohou vyřešit i mimosoudní či soudní vyrovnání.